W 1950 r. prokurator wojskowy, płk. Helena Wolińska nakazała aresztowanie gen. Augusta Fieldorfa „Nila" - szefa „Kedywu" KG AK. UB oskarżyło go o wydawanie rozkazów likwidowania przez AK partyzantów radzieckich. Dowody były sfałszowane. Sąd, pod przewodnictwem sędziny Marii Górowskiej vel. Gurowskiej, po 8-godzinej, tajnej rozprawie w kwietniu 1952 r. skazał Fieldorfa na śmierć. Sąd uznał za niezbędne „całkowite wyeliminowanie oskarżonego ze społeczeństwa". Fieldorfa powieszono w 1953 r.
Moją ojczyzną jest Polska podziemna… Drukuj Email
Artykuły wyróżnione
Wpisany przez Piotr Szubarczyk   

Pani Maria Fieldorf-Czarska i Tomek Czerepuk - zdjęcie do plakatu Sztafety PokoleńMaria Fieldorf-Czarska (*20 III 1925 Wilno †21 listopada 2010 Gdańsk)

W niedzielę 21 listopada koło południa, w uroczystość Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, odeszła od nas do Pana Maria Fieldorf-Czarska – córka generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, zastępcy ostatniego dowódcy głównego Armii Krajowej, pierwszego komendanta organizacji NIE jak Niepodległość, zamordowanego przez sowieckich komunistów na Mokotowie 24 lutego 1953 r. Przyczyną śmierci pani Marii był atak serca.

Więcej… [Moją ojczyzną jest Polska podziemna…]
 
List otwarty Pani Marii Fieldorf-Czarskiej do Pana Premiera R. P. Donalda Tuska Drukuj Email
Artykuły
Wpisany przez Administrator   

Publikujemy list, który Pani Maria Fieldorf-Czarska, córka generała Emila Fieldorfa wysłała do Premiera Donalda Tuska w 2007 roku na początku jego rządów. Sądzimy, że jest nadal aktualny. Autorka listu do tej pory nie otrzymała odpowiedzi.

Więcej… [List otwarty Pani Marii Fieldorf-Czarskiej do Pana Premiera R. P. Donalda Tuska]
 
Opowieść o człowieku niezłomnym Drukuj Email
Artykuły
Wpisany przez Piotr Szubarczyk   
W więzieniu mokotowskimKiedy w czerwcu zeszłego roku Maria Fieldorf-Czarska, córka generała "Nila", opublikowała w "Naszym Dzienniku" - w liście otwartym do producenta filmowego Włodzimierza Niderhausa - swoje zastrzeżenia co do scenariusza filmu fabularnego "Generał 'Nil'", wydawało się, że nad produkcją zbierają się ciemne chmury. Pani Maria, poirytowana nadużywaniem w scenariuszu fikcji literackiej, swoistej licentia poetica, zamiast odtwarzania realnych wydarzeń, równie dramatycznych i nie mniej "filmowych", postawiła ultimatum: "Jeśli panowie chcecie robić film autorski, to pod warunkiem, że nie będzie tam mojego Ojca, mojej Mamy, mojej Siostry i mnie. To może być na przykład film 'Generał Kowalski'. Nie życzę sobie zmyślonych scen z udziałem moich najbliższych Zmarłych - przez szacunek dla Nich. Wykorzystam wszystkie dostępne mi środki prawne, by nie dopuścić do emisji takiego filmu".
Więcej… [Opowieść o człowieku niezłomnym]
 
Krzyż generała "Nila" Drukuj Email
Artykuły
Wpisany przez Piotr Szubarczyk   

Na ostatnie imieniny przed swym aresztowaniem generał August Emil Fieldorf podarował swojej żonie Janinie drewniany krzyż. Czy już wówczas wiedział, jak się dopełni jego życie?

Więcej… [Krzyż generała "Nila]
 
Generał "Nil" Drukuj Email
Artykuły
Wpisany przez Józef Szaniawski   

1938 r. - Społeczeństwo brzeżańskie wita Emila Fieldorfa powracającego z manewrówNie był zwyczajnym generałem. Nie był zwyczajnym dowódcą Armii Krajowej. Był najważniejszym generałem w całej okupowanej Europie! Jednym z najważniejszych dowódców liniowych w II wojnie światowej, biorąc pod uwagę wyjątkowość Polski w tym okresie. To tylko Polska została, jako jedyne państwo Europy, napadnięta jednocześnie przez dwóch totalitarnych agresorów. To jedynie Polska była jednocześnie pod dwiema okrutnymi okupacjami - niemiecką i sowiecką.

Więcej… [Generał "Nil]