To był człowiek na wysokim poziomie, bardzo inteligentny. Charakter śledztwa nie zależał ode mnie, wykonywałem tylko rozkazy przełożonych. Dziś żałuję, że musiałem w tym wszystkim uczestniczyć.

peerelowski śledczy ppor. Kazimierz Górski

Pożegnanie śp. Marii Fieldorf-Czarskiej Drukuj Email
Aktualności
Wpisany przez Piotr Szubarczyk   

śp. Maria Fieldorf-Czarska z fotografią Ojca | fot. Krzysztof Mystkowski/KFP W niedzielę 21 listopada umarła w Gdańsku †śp. Maria Fieldorf-Czarska (*20 III 1925) - sanitariuszka wileńskiej Armii Krajowej, córka gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” - szefa Kedywu i ostatniego zastępcy komendanta głównego Armii Krajowej, zamordowanego przez komunistów w roku 1953. Była strażniczką pamięci Ojca i etosu Podziemnego Państwa Polskiego. Zapoczątkowała Sztafetę Pokoleń – żołnierzy Armii Krajowej i współczesnej młodzieży.

Msza św. żałobna w intencji Zmarłej zostanie odprawiona w sobotę 27 listopada o godzinie 12.00 w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Gdańsku-Oliwie.

Zgodnie z wolą śp. Marii, Jej ciało zostanie skremowane a prochy zostaną umieszczone w symbolicznej mogile Generała „Nila” na wojskowych Powązkach w Warszawie – w sobotę 4 grudnia o godzinie 12. Wcześniej o godzinie 10.30 odbędzie się Msza św.  w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod wezwaniem NMP Królowej Polski w Warszawie przy ul. Długiej 13.

Proszę o udział zarówno w gdańskiej Mszy św., jak i – kto może – w uroczystościach w Warszawie. Aktualne informacje o uroczystościach oraz artykuły o Marii Fieldorf-Czarskiej i Jej Ojcu zamieszcza portal www.wolnapolska.pl

Piotr Szubarczyk