To był człowiek na wysokim poziomie, bardzo inteligentny. Charakter śledztwa nie zależał ode mnie, wykonywałem tylko rozkazy przełożonych. Dziś żałuję, że musiałem w tym wszystkim uczestniczyć.

peerelowski śledczy ppor. Kazimierz Górski

Gdańsk, 22.02.2013 g.17:30: Spektakl historyczny poświęcony postaci gen. Fieldorfa „Nila” Drukuj Email
Aktualności
Wpisany przez Irekin   

W tym roku mija równo 60 lat, od kiedy gen. August Emil Fieldorf „Nil”, bojownik o niepodległość Polski, zawodowy żołnierz Wojska Polskiego okresu międzywojennego, a także konspirator w latach II wojny światowej (m. in. dowódca Kedywu AK), został stracony w więzieniu na warszawskim Mokotowie na mocy wyroku komunistycznego sądu.

Z tej okazji pion edukacyjno-naukowy gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na premierę specjalnego widowiska (spektaklu) historycznego poświęconego postaci generała Fieldorfa „Nila”. Odbędzie się ona na deskach Teatru „Miniatura” w Gdańsku-Wrzeszczu 22 lutego, a poprzedzi ją także krótka prezentacja albumu „Śladami Zbrodni. Przewodnik po miejscach komunistycznych represji 1944-1956” i pokaz prezentacji multimedialnej poświęconej generałowi Fieldorfowi. Początek spotkania o godz. 17.30. Wstęp wolny.

Szczegóły znajdą Państwo na stronie internetowej IPN, a także w załączonych do wiadomości plikach. Kolejne spektakle zaplanowano w marcu i kwietniu na terenie całego woj. pomorskiego.