Pani mąż to człowiek ze stali, nie okazuje ani skruchy, ani żalu. Szkoda, że nie jest po naszej stronie.

Jerzy Mering, obrońca „Nila" z urzędu

Gdańsk, 22.02.2013 g.17:30: Spektakl historyczny poświęcony postaci gen. Fieldorfa „Nila” Drukuj Email
Aktualności
Wpisany przez Irekin   

W tym roku mija równo 60 lat, od kiedy gen. August Emil Fieldorf „Nil”, bojownik o niepodległość Polski, zawodowy żołnierz Wojska Polskiego okresu międzywojennego, a także konspirator w latach II wojny światowej (m. in. dowódca Kedywu AK), został stracony w więzieniu na warszawskim Mokotowie na mocy wyroku komunistycznego sądu.

Więcej… [Gdańsk, 22.02.2013 g.17:30: Spektakl historyczny poświęcony postaci gen. Fieldorfa „Nila”]
 
Pożegnanie śp. Marii Fieldorf-Czarskiej Drukuj Email
Aktualności
Wpisany przez Piotr Szubarczyk   

śp. Maria Fieldorf-Czarska z fotografią Ojca | fot. Krzysztof Mystkowski/KFP W niedzielę 21 listopada umarła w Gdańsku †śp. Maria Fieldorf-Czarska (*20 III 1925) - sanitariuszka wileńskiej Armii Krajowej, córka gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” - szefa Kedywu i ostatniego zastępcy komendanta głównego Armii Krajowej, zamordowanego przez komunistów w roku 1953. Była strażniczką pamięci Ojca i etosu Podziemnego Państwa Polskiego. Zapoczątkowała Sztafetę Pokoleń – żołnierzy Armii Krajowej i współczesnej młodzieży.

Msza św. żałobna w intencji Zmarłej zostanie odprawiona w sobotę 27 listopada o godzinie 12.00 w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Gdańsku-Oliwie.

Więcej… [Pożegnanie śp. Marii Fieldorf-Czarskiej]
 
Portret dowódcy Kedywu Drukuj Email
Aktualności
Wpisany przez Administrator   

Portret dowódcy Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" odsłonięto wczoraj na murze więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W więzieniu tym 24 lutego 1953 roku został wykonany wyrok śmierci na gen. Fieldorfie. Jego portret o wymiarach 2 x 3 m wykonany został przez Rafała Roskowińskiego. Odsłonięcia portretu dokonał aktor Olgierd Łukaszewicz, odtwarzający postać gen. Fieldorfa w filmie Ryszarda Bugajskiego "Generał 'Nil'", oraz Krzysztof Dudek - dyrektor Narodowego Centrum Kultury, organizatora akcji społeczno-edukacyjnej o gen. Fieldorfie. Odsłonięciu portretu towarzyszyło rozpoczęcie Rajdu Motocyklowego poświęconego pamięci gen. Fieldorfa. W ramach rajdu motocykliści odwiedzili miejsca związane z postacią generała. Trasa biegła od więzienia przy ul. Rakowieckiej, przez al. Szucha (gdzie była siedziba gestapo), Al. Ujazdowskie (gdzie na rogu ul. Pięknej był zamach na Kutscherę), pl. Trzech Krzyży, Al. Jerozolimskie na Powązki Wojskowe, gdzie znajduje się symboliczny grób gen. Fieldorfa.

IB, PAP

 
"Generał Nil" zbyt drastyczny dla TVN Drukuj Email
Aktualności
Wpisany przez Administrator   

Plakat, którego zmiany oczekuje córka generała FieldorfaTelewizja TVN odmówiła przyjęcia do emisji zwiastuna filmu "Generał Nil". Powód? Uznała go za zbyt "drastyczny". Nie zgadza się z tym dr hab. Marek Ney-Krwawicz, historyk z Polskiej Akademii Nauk, uznając ten argument za zwykły wybieg. Córka generała Maria Fieldorf-Czarska wskazuje, że stacja na co dzień emituje obrazy dużo drastyczniejsze. Film, którego premiera odbędzie się 17 kwietnia, przedstawia ostatnie lata życia gen. Augusta Fieldorfa-Nila i jego niezłomne trwanie w konfrontacji z komunistycznym systemem, którego funkcjonariusze skazali go na śmierć.

Więcej… [Generał Nil" zbyt drastyczny dla TVN]
 
Film o gen. Fieldorfie "On wierzył w Polskę" (22.02, g. 3.30 i 24.02, g. 18:35 w TVP Historia) Drukuj Email
Aktualności

Dnia 22 lutego 2009 r. o godz. 13.30 i w rocznicę 24 lutego br. (wtorek) o godz. 18.35 na antenie TVP Historia odbędzie się emisja filmu dokumentalnego o gen. Fieldorfie "On wierzył w Polskę". Reżyserem filmu jest wybitna polska dokumentalistka - Alina Czerniakowska.

Inny film A. Czerniakowskiej pt.: "Musieli zwyciężyć" o wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. będzie emitowany też w TVP Historia 22 lutego (niedziela) o 10.35 i 23 lutego (poniedziałek) o godz. 11.30.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL